سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تبلیغات

تاریخ انتشار: 25 خرداد, 1395 - 11:20

ادامه جلسات نهج البلاغه، در قالب ششمین جلسه از سری جلسات چشمه سار معرفت در مسجد دارالسلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون وارثان انتظار تبریز، صبحگاه روز جمعه مورخ 1395/03/07 چشمه سار معرفت با سخنرانی حجت الاسلام نجدت ( استاد حوزه و دانشگاه) در ادامه مباحث نهج البلاغه در مسجد دارالسلام به اجرا در آمد.

حجت الاسلام نجدت در آغاز سخنان خود به خطبه ی 6 نهج البلاغه اشاره کردند که امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند: «وَ اللَّهِ لاَ اءَكُونُ كَالضَّبُعِ تَنامُ عَلَى طُولِ اللَّدْمِ حَتَّى يَصِلَ إِلَيْها طَالِبُها وَ يَخْتِلَها راصِدُها وَ لَكِنِّي اءَضْرِبُ بِالْمُقْبِلِ إِلَى الْحَقِّ الْمُدْبِرَ عَنْهُ وَ بِالسَّامِعِ الْمُطِيعِ الْعاصِيَ الْمُرِيبَ اءَبَدا حَتَّى يأْتِيَ عَلَيَّ يَوْمِي فَوَاللَّهِ مَا زِلْتُ مَدْفُوعا عَنْ حَقِّي مُسْتَأْثَرا عَلَيَّ مُنْذُ قَبَضَ اللَّهُ نَبِيَّهُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ حَتَّى يَوْمِ النَّاسِ هَذا؛ به خدا سوگند، كه من همانند آن كفتار نيستم كه با آواز كوبيدن سنگ و چوب در كنامش، به خوابش كنند، تا بر در كنام رسند و صيادانش، به فريب، به دام اندازند؛ بلكه به پايمردى يارانى كه روى به حق دارند، روى برتافتگان از حق را فرو مى كوبم. و به مدد كسانى كه گوش به فرمان من نهاده اند، شورشگرانى را كه همواره در حق من ترديد مى ورزيده اند، مى زنم. و اين شيوه من است، تا مرگم فرا رسد. سوگند به خدا، كه از آن زمان كه رسول اللّه (صلى اللّه عليه و آله و سلم) رخت به سراى ديگر برده است تا به امروز، مرا از حقم بازداشته اند و ديگرى را بر من برترى داده اند و برگزيده اند.»

حجت الاسلام نجدت باز در مباحث این جلسه نیز به مرتبط بودن این خطبه با زمانه اشاره کرد و افزود: در مسیر خود اگر با گیر و ضربه ای برخورد نمودید، اگر کفتار گونه برخورد کنید یک عمل درونی و معنی دار دشمن را یک خطای ناگهانی و گذرا تلقی خواهید کرد و اگر علی گونه عمل نمایید باید جواب گو و جلودار چنین حرکت های نابسامانی باشید.

در مسیر پیروی از دین اسلام یک مسیر باز و دولت حق است و مسیر دیگر تقیه می باشد که با وجود هر شرایطی و بدون اطلاع دشمن حرکت می کنند.

وی با اشاره به سخنی از پیامبر (صل الله علیه و ال وسلم) که به یهود و نصارای اسلام سلام بدهید؛ ولی به یهود و نصارای من سلام ندهید چون صدای اذان را شنیده ولی حرکتی ندارند. با سخنی از مقام معظم رهبری(مدظله)  مرتبط ساخت که ایشان می فرمایند: برجام مجرای نفوذ است و دشمن با حرکت های زیرکانه اش در داخل ما نفوذ کرده و ما را دچار ضلت می نماید ودر این راستا مشکل اخلاقی ما این است که، اجازه می دهیم دشمن ما را از درون شکار و شکست می دهد. پس، کفتار گونه حرکت ننماییم.

وی ادامه داد، انسان دو گونه است، یا علی گونه که با اراده محکم حرکت می کند و یا کفتار گونه که فاقد اراده بوده  و اختیارات فکریش دست دشمن می باشد.

طبق سخنی از مقام معظم رهبری (مدظله) که می فرمایند: جنگ متقارن ، جنگ اراده هاست، در میدان این جنگ اراده هر یک سست شود قطعا شکست خواهد خورد. الان جنگ، جنگ نرم و اراده هاست؛ پس اسلام، اسلام انقلابی می باشد نه اسلام آمریکایی .

اسلام انقلابی که تقیه ندارد همانند او مسلم خراسانی بوده و در باطن گرایش به آمریکا خواهد داشت. طبق سخن مقام معظم رهبری(مد ظله) که می فرماین: به دشمن نمی شود گفت که دشمنی نکن، طبیعت دشمن، دشمنی است وما باید آگاه باشیم.

حجت الاسلام نجدت به فواید و ارزش مباحث کتاب شرح استاد علامه جعفری اشاره کردومختصری از سخنان او را نقل نمود: تا میان حق و باطل تناقض آشتی ناپذیری است پیکار حق طلبان و دیگران اجتناب ناپذیر خواهد بود. آنگونه که اگر انسانی بتواند هست را به نیست و نیست را به هست تبدیل نماید با امکان چنین فرض های خنده آوری می توان حق و باطل را آشتی داد، لذا حق و باطل قابل اجتماع نیست و غیر ممکن می باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حق بدون حق طلب مانند استعداد محض می باشدو در نهاد انسان ها که بدون اقدام و فعالیتی باشد منشاء اثری نخواهد داشت. وقتی می گوییم حق و باطل هست این حق را از درون باطل چگونه می توان بیرون کشید؟ خطبه های 33-104-22و... پاسخ می دهد باید با شمشیر اقدام کرد.

لذا حرکت انقلابی است و تمام.

برای دریافت فایل صوتی این جلسه به این لینک مراجعه فرمایید.

 

 

دسته بندی