سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

استاد علی دوانی:

با اینکه گفتیم در احادیث پیغمبر و اهل بیت علیهم السلام صریحا گفته شده که ولادت مهدی موعود به صورت پنهانی انجام می گیرد، با این حال چنان نبوده که هیچ کس مطلع نگردد. زیرا همان گونه که قبلا یادآور شدیم با همه ی سخت گیری و فشاری که از طرف خلفای عباسی و ماموران آن ها برای جلو گیری از ازدواج امام حسن عسگری علیه السلام و تولد فرزند او یعنی قائم موعود به عمل آمد؛ سرانجام پیشوای دوازدهم شیعه متولد گردید، لیکن در وضع خاصی که جز افراد بسیار نزدیک، کسی از آن راز بزرگ که مدت ها در انتظارش بودند آگاه نگشت.

بنابرین شیعه مهدی موعود را نهمین فرزند معصوم امام حسین علیه السلام و یگانه فرزند امام حسن عسگری علیه السلام یعنی ابوالقاسم محمد ابن الحسن ـ ارواحنا فداه ـ می داند که بنابر مشهور و مطابق اکثر روایات در شب نیمه ی شعبان سال 255 هجری در شهر سامرا به صورت معجزه آسا متولد گردید.

شیعه چنین کسی را امام زمان می داند و طبق احادیث متواتر به غیبت طولانی عقیده دارد و معتقد است که سرانجام آن خورشید عالم تاب از پس ابرهای تیره آشکار گشته و جهان ظلمانی را روشن و منور می سازد.

احادیث شیعه وسنی به چنین کسی نظر دارد و به فردی با چنین اوصافی منطبق می گردد، از این رو چنان چه حدیثی یا مطلبی بر خلاف این عقیده به نظر رسید، باید آن را با انبوه احادیث و روایات و نظریات اسلامی درباره مهدی موعود که اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان جهان خاصه جامعه ی شیعه آن را پذیرفته اند مقایسه نمود، و در صورتی که موافق بود آن را اخذ کرد و گر نه باید نادیده گرفته شود.

به هر حال در منابع شیعه که طرفدار اعتقاد به وجود، غیبت و ظهور امام زمام حجت ابن الحسن عسگری  علیه السلام است، توسط افراد بسیاری از شیعه و سنی و مقامات مختلف، خبر ولادت آن حضرت انتشار یافته، و افرادی هم آن موعود مسعود را تا پنج سالگی یعنی سال رحلت پدر بزرگوارش «260» مشاهده کردند. اینک برای اطلاع خوانندگان مواردی از آن با رعایت اختصار ذکر می شود:

1ـ شیخ صدوق پیشوای محدثان به سند خود از معلی ابن محمد روایت می کند که وقتی زبیر ابن بکّار زبیری مؤلف کتاب نسب قریش و الموفقیات کشته شد، امام حسن عسگری فرمود:

زبیری می پنداشت که مرا خواهد کشت و خود می ماند، و من فرزندی نخواهم داشت. ولی او دید که خود به قتل رسید و خداوند فرزندی به نام «م ح م د» به من موهبت کرد.1

2ـ در کتاب مزبور از محمد ابن عثمان نائب دوم امام زمان علیه السلام که از مردن نامی و دانشمندان بزرگ شیعه بوده، روایت می کند که چون آقا متولد شد، امام حسن عسگری پدر وی عثمان ابن سعید ـ شاگرد مخصوص خود و نائب اول حضرت ولی عصرـ احضار نمود، و فرمود:

فرزند ما متولد شد، ده هزار رطل نان و ده هزار رطل گوشت به حساب من میان بنی هاشم تقسیم کن و چند رأس گوسفند هم برای او عقیقه نما.2

3ـ صدوق از ابو غانم خادم امام حسن عسگری علیه السلام روایت  می کند که گفت: چون امام زمان علیه السلام متولد گردید، پدر بزرگوارش نام او را محمد گذاشت و در روز سوم به اصحاب خود نشان داد و فرمود:

این کودک بعدا من امام ما و جانشین من خواهد بود. ان همان قائم است که مردم برای ظهور او انتظارها می کشند، و وقتی هم دنیا پر از ظلم و بی عدالتی شود آشکار می گردد و جهان را پر از عدل و داد می کند.3

4ـ فضل ابن شاذان نیشابوری دانشمند بزرگ که طی سال های بعد از ولادت امام زمان علیه السلام و پیش از وفات امام حسن عسگری علیه السلام از دنیا رفته است «255 الی 260» در کتاب غیبت از محمد ابن علی بن حمزه نقل کرده است که گفت: از امام حسن عسگری علیه السلام شنیدم که فرمود:

حجت خدا و جانشین من در شب نیمه شعبان سال 255 هنام طلوع صبح متولد گردید4

پی نوشت ها:

کمال الدین، ج2 ، ص103.زبیر ابن بکار از نوادگان عبد الله زبیر معروف بوده. در سال250 هجری به سامرا رفت و معلم پسر خلیفه متوکل عباسی شد. در آن جا با امام حسن عسگری دشمنی ورزید و حضرت را تهدید به قتل کرد. زبیری بعد به مکه رفت و در آن جا به سال 256 از بام به زیر افتاد و بدنش در هم شکست و به دیار عدم رفت.

همان، ج2، ص104.

همان، ج2، ص105.

4ـ نجم ثاقب، ص11.

منبع: موعودی که جهان در انتظار اوست، استاد علی دوانی.

دسته بندی