سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

امام مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف)عهد الهی

الَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَآ أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِى الْأَرْضِ
أُوْلَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ

ترجمه آیه :
«فاسقان کسانی هستند که پیمان خدا را پس از آن که محکم بستند می شکنند و پیوند هایی که خدا دستور داده برقرار سازند، قطع می نمایند و در زمین فساد می کنند . قطعاً آنان زیان کاران اند . »

تفسیر آیه :
نکته ها :
1 . پیمان های الهی که در این آیه از آن سخن به میان آمده، در آیات دیگر قرآن بیان شده است: خداوند از انبیاء پیمان گرفته تا آیات الهی را به مردم بگویند (1) و از اهل کتاب تعهد گرفته تا کتمان حقایق نکنند و به بشارت های تورات و انجیل درباره ظهور پیامبر اکرم (ص) عمل کنند (2) و از عامه مردم نیز عهد گرفته که به فرمان الهی عمل کرده و راه شیطان را رها کنند. (3)
2 . در اسلام، وفای به عهد واجب است، حتی نسبت به کفار؛ و عهد شکنان، بی دین معرفی شده اند، هر چند که اهل نماز باشند. رسول خدا (ص) فرمودند: «لا دین لمن عهد له (4)؛ آن کس که پایبند تعهدات خود نیست، دین کامل ندارد.
3 . خداوند در این آیه فرمان داده تا با گروه هایی پیوند و رابطه داشته باشیم: « مَآ أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ» در روایات، آن گروه ها چنین معرفی شده اند: رهبران آسمانی، دانشمندان، خویشاوندان، مومنان، همسایگان و اساتید. هر کس رابطه خود را با این افراد قطع کند، خود خسارت می بیند؛ زیرا جلوی رشد و تکاملی را که در سایه این ارتباطات می توانسته داشته باشد، می گیرد.
4 . وفای به عهد، کمالی است که خداوند، خود را به آن ستوده است: « وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ» (5)؛ «کیست که بهتر از خدا به پیمانش وفا کند؟». وفای به عهد حتی در قبال مشرکان هم لازم است: « فَأَتِمُّواْ إِلَيْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى مُدَّتِهِمْ» (6)؛ «تا پایان مدت قرارداد، به پیمانی که با مشرکان بسته اید وفادار باشید».همچنین در آیه 25 سوره رعد، پیمان شکنان لعنت شده اند. (7)
5. عهد دو گونه است؛ اول، عهد و پیمانی که مردم با یکدیگر می بندند و باید به آن وفادار باشند و دوم، عهد و پیمانی که خداوند برای رهبری یک جامعه، بر عهده پیامبر یا امام قرار می دهد که این عهد، مقام الهی است: «لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمِين» (8)
6 . در زیارت آل یاسین، خطاب به امام زمان می گوییم: «السلام علیک یا میثاق الله الذی اخذه؛» (9) « سلام بر تو که پیمان خدا هستی». وقتی حضرت ابراهیم (ع) به امامت رسید، به خدا عرض کرد: «خدایا مقام امامت را به بچه هایم هم بده». خدا فرمود: «لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمِين» (10)؛ امامت، عهد من است ومن عهد و پیمانم را به هر کسی نمی دهم.

منبع:کتاب پرتوی از آیات مهدوی.محسن قرائتی به کوشش حسن ملائی

پی نوشت ها :

1 . «وَإِذْ أَخَذْنَا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثَاقَهُمْ» سوره احزاب آیه 7
2 . « وَ إِذْ أَخَذَ اللَّهُ ميثاقَ الَّذينَ أُوتُوا الْکِتابَ» سوره آل عمران ، آیه 187
3. «وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِنْ بَني‏ آدَمَ» سوره اعراف ، آیه 172 .
4 . بحار الانوار ، ج 72 ، ص 198
5 . سوره توبه ، آیه 111
6 . سوره توبه ، آیه 4
7 . « وَالَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَآ أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُوْلَئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ»
8 . سوره بقره ، آیه 124
9 . بحار الانوار ، ج 53 ، ص171
10 . سوره بقره ، آیه 124

دسته بندی