سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

تاریخ انتشار: 30 ارديبهشت, 1393 - 08:05

برداشت‏ های انحرافی از انتظار در كلام امام خمینی

بعضی ها انتظار فرج را به این می‏ دانند که در مسجد، در حسینیه، در منزل بنشینند و دعا کنند و فرج امام زمان علیه‌السلام را از خدا بخواهند . برخی از این‏ها مردم صالحی هستند که چنین اعتقادی دارند، یكی از آن‏ها را که من می‌شناختم، مرد صالحی بود . اسبی هم خریده بود . یک شمشیر هم داشت و منتظر حضرت صاحب علیه‌السلام بود . این‏ها به تکالیف شرعی خودشان هم عمل می‏ کردند و نهی از منکر هم می‏ کردند و امر به معروف هم می‏ کردند، لکن همین دیگر غیر از این کاری ازشان نمی‏ آمد و به فکر این هم، که یک کاری بکنند، نبودند.

دسته‏ دیگری می‌گفتند انتظار فرج این است که ما کار نداشته باشیم به این که در جهان چه می‏ گذرد، بر ملت‏ ها چه می‏ گذرد، بر ملت ما چه می‏ گذرد . به این چیزها، ما کار نداشته باشیم. ما تکلیف‏ های خودمان را عمل می‏ کنیم . برای جلوگیری از این امور هم خود حضرت بیایند ان شاءالله درست می‏ کنند . دیگر ما تکلیفی نداریم . تکلیف ما همین است که دعا کنیم ایشان بیایند و کاری به کار آن چه در دنیا می ‏گذرد، نداشته باشیم .

گروهی دیگر می‏ گفتند که باید عالم پر معصیت‏ بشود تا حضرت بیاید. ما باید نهی از منکر نکنیم، امر به معروف هم نکنیم تا مردم هر کاری می ‏خواهند بکنند، گناه‏ ها زیاد بشود که فرج نزدیک بشود.

دست ه‏ای دیگر از این بالاتر بودند. می‏ گفتند: باید دامن زد به گناه ‏ها . دعوت کرد مردم را به گناه تا دنیا پر از جور و ظلم بشود و حضرت علیه‌السلام تشریف بیاورند. این هم یک دست ه‏ای بودند که البته در بین این دسته، منحرف‏ هایی بودند . اشخاص ساده‏ لوح هم بودند . منحرف ‏هایی هم بودند که برای مقاصدی، به این امر دامن می ‏زدند .

یکی از این اشخاص می ‏گفت که: «من که دلم بیشتر از حضرت صاحب علیه السلام برای اسلام نسوخته است . خوب ایشان هم که همه چیز را می‏ بینند، خود ایشان بیایند، چرا من كاری بکنم؟» .

این منطق اشخاصی است که می‏ خواهند از زیر بار انجام تكلیف درست فرار كنند. اسلام، این‏ها را نمی ‏پذیرد.

ما تکلیف داریم؛ این‏طور نیست که حالا که ما منتظر ظهور امام زمان علیه السلام هستیم، پس دیگر بنشینیم در خانه‏ هایمان، تسبیح را دست‏ بگیریم و بگوییم عجل علی فرجه عجّل با کار شما باید تعجیل بشود. شما باید زمینه را فراهم کنید برای آمدن او و فراهم کردن این است که مسلمین را با هم مجتمع کنید. همه با هم بشوید، ان‏شاءالله ایشان ظهور می ‏کند.

دسته بندی