سخن روز

امیرالمومنین امام علي (ع) :

درانتظارفرج باشید واز رحمت وکارگشایی خدا ناامید نشوید، زیرا بهترین اعمال در نزد خدای بزرگ انتظار فرج است.

 

1. به بچه‌ها یاد بدهید گاهی اوقات استفاده از وسایل دست دوم ایرادی ندارد

اگر کودکان در دوران بی خیالی به بازی کردن با اسباب بازی‌های خواهر یا برادر کوچک‌تر خود عادت کنند این اتفاق را به عنوان یکی از جنبه های عادی زندگی خود پذیرفته و در دوران بزرگسالی به استفاده از ماشین‌های کارکرده یا خرید از حراجی‌ها به چشم یک تابو نگاه نمی‌کنند. البته یادمان باشد به آن‌ها تذکر دهیم هر فروشگاه حراجی الزاما مفید و ارزان نیست.

۲. به بچه‌ها یاد بدهید وسایلشان را با شخص دیگری به اشتراک بگذارند

کودکان «این مال خودمه» را خوب و زود یاد می‌گیرند و زیاد به کار می‌برند. اما خیلی از امکانات دنیای بزرگ‌ترها اشتراکی‌اش مقرون به صرفه تر است؛ چیزهایی مثل اینترنت، خانه ... این لیست را خودتان می‌توانید ادامه دهید.

۳. به بچه‌ها یاد بدهید پس انداز کنند

حالا این که نمره‌اش در درس ریاضی بیست شده و مادربزرگش به او بیست هزار تومان جایزه داده دلیل نمی‌شود همه بیست هزار تومان را یک جا و یک باره خرج کند. به او یاد بدهید مثلا با پنج هزار تومان آن یک سی دی بازی بخرد و بقیه‌اش را پس انداز کند برای روز مبادایی که بالاخره از راه خواهد رسید. اگر کودک از همان ابتدا با مفهوم پس انداز آشنا شود در بزرگسالی گرفتار چاله قرض و بدهکاری نخواهد شد.

۴. به بچه‌ها یاد بدهید آشپزی کنند

رستوران‌ها پول شما را می‌بلعند! باور کنید. این روزها یا وجود امکانات پیشرفته آشپزی چون آرام پزها و مایکروفرها و انواع غذاهاسازها دلیلی ندارد روز به روز جیب رستوران دارها پرپول تر از قبل شود. یاد دادن و یاد گرفتن در دنیای بزرگ‌ترها همیشه کسی هست که ماشین و خانه و شغل بهتری داشته باشد. تصور «همیشه باید بهترین‌ها برای من باشد» ریشه در کمال گرایی دارد و ممکن است نوجوان‌ها، جوان‌ها و حتی بزرگسالان را با بحران‌های جدی رو به رو کند.

اصول اولیه و ابتدایی پخت و پز و چند غذای ساده و خوشمزه اصلا کار سختی نیست.

۵. به بچه‌ها یاد بدهید از کارهای خوب قدردانی کنند

به کودکان یاد دهید وظایفی که به عهده‌شان قرار داده شده به نحو احسن انجام داده و همچنین از کارهای فوق العاده قدردانی کنند. کودکتان در آینده مدیر موفقی خواهد شد که کارمندانش از کار کردن با او لذت خواهند برد.

۶. به بچه‌ها یاد بدهید صبور باشند

اگر کودکی بر داشتن چیزی که هنوز وقت داشتنش نرسیده اصرار می‌کند لبخند زده و او را دعوت به صبوری می‌کنیم اما یک جوان ۲۴ ساله اگر صبور نباشد باعث می‌شود دست به انتخاب‌ها، خریدها یا سرمایه گذاری‌های عجولانه ای بزند که شاید به ضررش تمام شود. صبوری و فکر کردن پیش از تصمیم گیری‌های مهم را به کودکان بیاموزیم.

۷ . به بچه‌ها یاد بدهید خودشان را سرگرم کنند

بچه‌ها ذهن خلاقی داشته و می‌توانند راه های سرگرم کردن خودشان را خلق کنند. اگر آن‌ها در سنین کودکی یاد بگیرند سلیقه خودشان را تعریف کرده و مطابق روحیات خود تفریح کنند هنگامی که پا به دنیای بزرگ سال‌ها می‌گذارند برای تفریحات و سفرهای خیلی گران قیمت پول خرج نمی‌کنند. لذت بردن از زندگی الزاما به معنای پول خرج کردن نیست، گاهی ماندن در خانه و مطالعه یک کتاب از یک سفر چند روزه پرهزینه لذت بخش تر و آرامش بخش تر است.

۸. به بچه‌ها یاد دهید بخشنده باشند

بخشندگی و کمک کردن به افراد نیازمند را به بچه‌ها یاد دهید. فارغ از جنبه انسان¬دوستانه این حرکت، کودکان یاد می‌گیرند چالش‌های مالی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و در صورت بروز چنین حادثه ای برای خودشان، دست و پایشان را گم نکرده و با بحران‌های جانبی مواجه نمی‌شوند.

۹. به بچه‌ها یاد بدهید «نه» بشنوند

«نه»! بچه‌ها وقتی که بزرگ شوند هنگام تقاضای دریافت وام، ارتقاء شغلی یا خیلی موقعیت های دیگر این کلمه دوحرفی تلخ را زیاد خواهند شنید. آن‌ها را علیه این کلمه واکسینه کنید. این جور مواقع بدخلقی کردن نه تنها چاره راه نیست بلکه تحمل شرایط را با سختی‌های زیادی همراه می‌کند.

۱۰. به بچه‌ها مهارت حل مسئله را یاد دهید

توانایی تحلیل یک مسئله، یافتن راه حل‌های جایگزین و نیز انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش از آن مهارت‌هایی است که نسبتا سخت به دست می‌آید اما بسیار کاربردی است. به کودکان یاد دهید از همان ابتدا مشکلاتشان را خودشان حل کنند. مشکلاتی مثل جدل‌های دوستانه یا کنار نیامدن با معلم مدرسه یا یک همکلاسی زورگو می‌تواند از آن دسته مشکلات باشد.

۱۱. به بچه‌ها یاد دهید ببازند

در دنیای بزرگ‌ترها همیشه کسی هست که ماشین و خانه و شغل بهتری داشته باشد. تصور «همیشه باید بهترین‌ها برای من باشد» ریشه در کمال گرایی دارد و ممکن است نوجوان‌ها، جوان‌ها و حتی بزرگسالان را با بحران‌های جدی رو به رو کند. به بچه‌ها یاد دهید گاهی اوقات لزومی ندارد همیشه برنده باشند و همیشه در آرزوی بهترین‌ها.

دسته بندی